niedziela, 12 marca 2017

Zygmunt Żywocki - komendant Obwodu AK Sandomierz

O tym, że internet jest skarbnicą wiedzy nie muszę chyba nikogo przekonywać. W masie różnego rodzaju publikowanych w nim informacji, odnaleźć możemy prawdziwe perełki.

Ostatnimi tego rodzaju odkryciami są materiały poświęcone postaci Zygmunta Żywockiego. Przypominam, że w swojej bogatej biografii płk Zygmunt Żywocki miał również związki z Sandomierzem. Zgodnie z danymi podanymi w "Jodle", od stycznia do maja 1940 r. pełnił obowiązki komendanta Obwodu ZWZ Sandomierz.

Rozbudowany biogram bohatera niniejszego postu znajdziemy na oficjalnej stronie internetowej Stowarzyszenia Historycznego Reduta Częstochowa im. por. Arkadiusza Ordyńskiego. W pracy autorstwa Pana Adama Kurusa (biogram) znajdziemy m.in. przebieg służby Zygmunta Żywockiego w okresie II Rzeczypospolitej Polskiej, wątek poświęcony jego roli w planowaniu słynnego rozbicia więzienia w Radomiu (8-9 września 1945 r.) a także okoliczności zatrzymania go przez funkcjonariuszy NKWD w Radomiu (październik 1945 r.).

Zdjęcie pochodzi ze zbiorów Stowarzyszenia Historycznego Reduta Częstochowa im. por. Arkadiusza Ordyńskiego. 
   
Z kolei na stronie prowadzonej przez Pana Przemysła Klimalę poświęconej modelarstwu (notka) znajdziemy krótką notatkę o "Adamie" (m.in. jeden z pseudonimów Zygmunta Żywockiego) a także interesujące fotografie. Są to zdjęcia miejsca spoczynku oraz skany życiorysu spisanego przez Zygmunta Żywockiego w 1951 r. Dla porządku za Autorem strony dodam, że Zygmunt Żywocki po zakończeniu II wojny światowej był represjonowany przez władze komunistyczne. Od 1946 r. był więźniem Rawicza. Na wolność wyszedł w 1950 r. Zmarł w 1969 r. a jego prochy spoczęły na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Sączu.

Za pracę w upamiętnianiu polskich bohaterów serdeczne podziękowania należą się obu Autorom.
Ja dołączam jeszcze specjalne podziękowania za udzielenie zgody na zamieszczenie fotografii majora na blogu:)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza