piątek, 3 marca 2017

Bitwa pod Pielaszowem (2)

Bitwa pod Pielaszowem i Wesołówką to obecnie jeden z ważniejszych symboli związanych z historią okupacji niemieckiej. Nie muszę dodawać, że to również wydarzenie związane z historią żołnierzy Obwodu AK Sandomierz. Warto zadać sobie pytania kto, kiedy i w jakich okolicznościach podejmował pierwsze próby upamiętniania ofiar lipcowych walk.

W dzisiejszym poście przedstawię jedną z bohaterek historii związanych z przykładami upamiętniania. W 1966 r. Pani Maria Kaczor, mieszkanka Kleczanowa przekazała honorowo część swojej działki leżącej w Pielaszowie. W miejscu tym ufundowany został następnie pomnik, miejsce pamięci o poległych i zamordowanych w lipcu 1944 r. Oficjalnego odsłonięcia dokonano 23 lipca 1967 r. w XXIII rocznicę powstania PRL. Wśród materiałów archiwalnych zachował się nawet druk zaproszenia na tę uroczystość wraz z programem obchodów.

Warto zachowywać w pamięci zdarzenia ale przede wszystkim ludzi, którzy w okresie PRL oraz w latach dziewięćdziesiątych XX w. swoją postawą przyczyniali się do "niezapominania" o żołnierzach I batalionu 2 pułku piechoty Legionów AK. Zachęcam wszystkich do poszukiwań i dzielenia się zdobytymi wiadomościami na temat historii obchodów znanych dzisiaj jako rocznica akcji "Burza" w regionie sandomierskim.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza