niedziela, 19 lutego 2017

Powitanie

Szanowni Czytelnicy 
Serdecznie zapraszam do współpracy nad tworzeniem bloga Od "Ziarna" do "Henryka". Losy żołnierzy Obwodu ZWZ-AK Sandomierz. 
Po pierwsze, wyjaśniam dlaczego taki nieco abstrakcyjny tytuł.
Dla większości z Państwa, wyjaśnienie znaczenia tytułowych słów zapewne nie stanowi problemu. Tak, macie całkowitą rację, w czasie okupacji niemieckiej pod m.in. takimi kryptonimami funkcjonował Obwód ZWZ-AK Sandomierz. W tytule wykorzystano chronologicznie pierwszy i ostatni używany kryptonim. Dwa "środkowe" to dla porządku: "Wyżyny" i "Eukaliptus".

Przy okazji pierwsze pytanie dla ewentualnych Czytelników, czy zna ktoś przedziały czasowe w których posługiwano się poszczególnymi kryptonimami?

Taka niezbyt łatwa zagadka na początek. Od razu wyjaśniam, że odpowiedzi na to pytanie nie znajdziecie Państwo w pomnikowej "Jodle" (W. Borzobohaty, "Jodła". Okręg radomsko-kielecki ZWZ-AK 1939-1945, Warszawa 1988).
W ten sposób przeszliśmy do tematu książek. Jednym z celów istnienia tego bloga jest stworzenie bibliografii (wykazu) książek, artykułów, wspomnień, reportaży, filmów itp. związanych z losami żołnierzy tytułowego obwodu. Jako pierwsza do bazy wpisana zostanie wspomniana już Jodła, jako ukłon autora bloga dla Autora tej bardzo ważnej publikacji. Do podsyłania swoich propozycji oczywiście gorąco zachęcam.

Z bibliografią wiąże się kolejny cel tego bloga, tzn. baza biogramów. Z lektury blogów historycznych wiem, że studia biograficzne cieszą się zarówno zainteresowaniem autorów jak i Czytelników. Warto podkreślić, że nierzadko Czytelnicy z czasem zostają współtwórcami takich działów. Chciałbym, aby było tak również w przypadku Od "Ziarna" do "Henryka".

To tyle na początek, pierwszy post "na temat" już wkrótce.
Licząc na Państwa zainteresowanie i przychylne przyjęcie,
życzę przyjemnej lektury
i pozdrawiam.
Robert

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza