niedziela, 7 stycznia 2018

s. Józefa Kozieł (Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo)

Z sylwetką siostry Józefy po raz pierwszy miałem do czynienia w trakcie prac nad książką poświęconą organizacji Bronisława Sokołowskiego "Franta" (kliknij). W oparciu o materiały archiwalne ukazałem wydarzenia związane z Jej aresztowaniem oraz okresem pobytu w więzieniu.

Dziś mogę polecić odwiedzenie strony zawierającej pełne informacje dotyczące s. Józefy Kozieł, jej działalności w czasie okupacji oraz w okresie powojennym. Dzięki Wirtualnemu Muzeum Pielęgniarstwa Polskiego (kliknij) możemy przejrzeć także ciekawe fotografie oraz zapoznać się ze wspomnieniami. Warto do nich sięgnąć, gdyż poświęcone są m.in. Jej pracy w sandomierskim Szpitalu św. Ducha oraz opowiadają o komunistycznych represjach, mających miejsce po 1944 r.

Zamieszczone na blogu zdjęcie pochodzi ze strony internetowej Wirtualnego Muzeum Pielęgniarstwa Polskiego (kliknij).

2 komentarze:

 1. Dzisiaj ukazała się publikacja ,,Siostra Józefa Kozieł w stulecie urodzin” zawierająca wspomnienia o Siostrze. Polecam.
  Grażyna Gierczak

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobry wieczór, dziękuję za informację. Tym bardziej, że przeczytałem ją w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych. Jeszcze raz dziękuję.
   Z ukłonami
   Robert Piwko

   Usuń