sobota, 22 lipca 2017

Sandomierscy Kolumbowie (4) - Jerzy Tadeusz Kucharski

"Sandomierzanin. Pismo społeczno-kulturalne" to tytuł w Sandomierzu i okolicach powszechnie znany. Warto przypomnieć osobom, które jeszcze nie miały okazji zapoznać się z zawartością najnowszego, szóstego numeru tego pisma. Jeden z tekstów poświęcono sylwetce kpr. Jerzego Tadeusza Kucharskiego (1926-1944). Był on żołnierzem Podobwodu AK Sandomierz, który w czasie "Burzy" walczył w szeregach I batalionu 2 pułku piechoty Legionów AK. Jerzy Tadeusz Kucharski zginął w bitwie pod Pielaszowem-Wesołówką 30 lipca 1944 r.

Dzięki autorowi, Marcinowi Kapce możemy poznać najważniejsze wątki z życiorysu kpr. "Lisa". Całość opatrzona została ikonografią pochodzącą ze zbiorów rodzinnych. Warto uważnie przeczytać ostatni fragment tekstu w którym autor zwrócił uwagę na fakt nierzadkiego mylenia postaci ojca (Tadeusza) z synem (Jerzym Tadeuszem). Nie weryfikowanie podstawowych danych jest szczególnie niepokojące w przypadku podejmowanych inicjatyw mających na celu upamiętnianie wydarzeń historycznych oraz osób biorących w nich udział.

Prezentowany szkic to bardzo dobry prognostyk zapowiadający (miejmy nadzieję) pełny biogram kpr. Jerzego Tadeusza Kucharskiego "Lisa", syna Tadeusza Kucharskiego:)

Zamieszczony powyżej skan pochodzi ze zbiorów Archiwum Państwowego w Kielcach, Tajne nauczanie, sygn. 45, Fragment świadectwa potwierdzającego ukończenie gimnazjum przez Jerzego Tadeusza Kucharskiego, [1945 r.]

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza